Szybki i łatwy sposób na zarządzanie czasem [INFOGRAFIKA]

O zarządzaniu czasem mówi się wiele. Szukamy sposobów na okiełznanie planów dni, tygodni i miesięcy. Nie rzadko gonimy własny ogon, a mimo tego mamy poczucie, że obowiązków nam przyrasta.

Ćwiczenie

Poniżej znajdziesz bardzo proste ćwiczenie oparte na tzw. pytaniach kartezjańskich, umożliwiające pochylenie się nad zagadnieniem zarządzania czasem. Nie znajdziesz w nim skomplikowanych modeli, twierdzeń i obcobrzmiących wyrazów. Takie ma być. Możesz wykorzystać je również do zarządzania obowiązkami w pracy, czy do poprawy efektywności swojego zespołu.

Zanotuj, na co tracisz czas

Przez co najmniej kilka dni notuj wszystkie swoje aktywności. W zestawieniu ujmij czas poświęcony na przeglądanie portali społecznościowych, czytanie wiadomości, sen, jedzenie, hobby, załatwianie spraw administracyjnych itd. Dla zespołu analogicznie: kto się czym zajmował, jak wykorzystaliście czas na spotkaniach i zebraniach.

Infografika – zarządzanie czasem

Przeanalizuj swoje kilkudniowe zapiski. Każdą czynność przyporządkuj do odpowiedniego pola na osi, zgodnie z infografiką.

Szybki i łatwy sposób na zarządzania czasem [INFOGRAFIKA]

Interpretuj

  • Im więcej spraw nieważnych i nie pilnych, tym wyraźniej widać, że zajmujesz się głupotami.
  • Zajmujesz się w większości sprawami pilnymi, lecz nieważnymi? Naucz się delegować obowiązki!
  • W twoim rytmie dnia przeważają sprawy ważne, choć zupełnie niepilne? Planuj.
  • Sprawy pilne i zarazem ważne wymagają Twojego bezpośredniego i nagłego działania. Jeżeli czujesz z tego powodu frustrację i zmęczenie warto, żebyś zastanowił się nad swoimi celami i obowiązkami.

Miałeś problem z pogrupowaniem spraw? Zdecydowaną większość umieściłeś w jednej ćwiartce? Czujesz, że coś jest w związku z tym nie tak?

Zapraszam do współpracy coachingowej – kontakt.