Po co nam pewność siebie? [Zaproszenie na warsztaty]

Można odpowiedzieć, że po wszystko i po nic. Można wskazać, że do pracy i do trudnych rozmów. To wszystko prawda, bo prawdą jest, że różne jej przejawy wykorzystujemy w różnym stopniu, w różnych sytuacjach. Tak… to były pierwsze dwa zdania tego wpisu, ale poczekajcie ze mną do końca. Warto.

Czym jest pewność siebie?

W mojej ocenie na poczucie pewności siebie składa się:

  • Lubienie siebie – poczucie, że czujesz się dobrze sam ze sobą (psychicznie i fizycznie)
  • Znajomość swojej wartości (poczucie własnej wartości) – wad, zalet, mocnych i słabych stron
  • Samoakceptacja dla wszystkiego, o czym pisałam punkt wyżej
  • Poleganie na sobie – wewnętrzne poczucie, że mogę sobie zaufać i że w trudnej sytuacji „dam sobie radę”

Nie jest pewnością siebie:

  • Pewniaczkowatość
  • Zarozumiałość
  • Poczucie wyższości
  • Poczucie nieomylności
  • Brawura

Po co nam pewność siebie?

Po to, żeby siebie lubić. Znać swoja wartość. Akceptować słabości, potrafić pracować nad nimi. Cieszyć się z mocnych stron. Mieć zaufanie do siebie, w szczególności do tego, że damy sobie radę w obliczu wyzwań. Pewność siebie w mojej ocenie wspiera też proces stawania się autentycznym.

Autentyczność jest wynikiem odpuszczenia tego, kim wydaje ci się, że powinieneś być, po to, aby być tym, kim naprawdę jesteś.

‘Insight’ Michał Pasterski

To wszystko? Tak. Pewność siebie tak rozumiana to podstawa każdej pracy nad sobą. Chwytając się wielu spraw, które często są tematami sesji rozwojowych, niemalże zawsze wraca temat pewności siebie.

Uczenie się „postaw mocy”, trików komunikacyjnych, czy ubierając wyslimowane garnitury nie zbudujemy trwałej pewności siebie. Wesprzemy ją doraźnie pewnymi rozwiązaniami, które mogą pomóc, ale cała zabawa polega na tym, żeby pewność siebie zbudować w sposób trwały.

Zaproszenie na warsztaty Sukces to ja

22 października w ramach programu Sukces to ja i na zaproszenie Lokalnej grupy rozwoju prowadzonej przez Izę Wołyniec-Sobczak, Agnieszka Marlińska wraz z teamem akcji społecznej Droga do zmiany poprowadzimy warsztat na ten temat. Więcej o spotkaniu – tutaj.

Poczucie zaufania do siebie, samoakceptacja i samowsparcie jest bezcenne.

Widzimy się na spotkaniu?

Mam nadzieję, że tak 🙂

Masz pytania? Napisz do mnie.